Moja okolica mnie zachwyca

  1. Witam Was serdecznie po weekendzie. W tym tygodniu będziemy zajmować się tematyką „Moja okolica”. Na początek proponuję obejrzeć  zdjęcia, pocztówki, mapy i foldery z najbliższej okolicy jeżeli takie oczywiście posiadacie w domu. Jeżeli nie, poproście rodziców i razem poszukajcie w Internecie. Zapraszam Was na wycieczkę po Niepołomicach.
  • Czy potraficie wymienić 3 zabytki znajdujące się w Niepołomicach?
  • Czy na rynku jest fontanna?

2. Zabawa konstrukcyjna Moja miejscowość.

Postarajcie się teraz zbudować z klocków (różnego rodzaju i różnej wielkości) swoją okolicę, mogą to być domy, blok itp.

3. Ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy mowy – język, wargi, żuchwę.

Ćwiczenie wykonujemy przy lusterku. Rodzic demonstruje prawidłowe wykonywanie ćwiczeń, powtarzając je kilkakrotnie.

  • W mieście stoi sygnalizator świetlny – gdy świeci zielone światło: dzieci unoszą język do góry, gdy świeci czerwone światło – język umieszczają za dolnymi zębami.
  • Samochody – dzieci naśladują jazdę samochodem: czubek języka przesuwają po podniebieniu od zębów w stronę gardła, kilkakrotnie powtarzając ten ruch.
  • Wieżowiec – w wieżowcu winda kursuje raz w górę, raz w dół. Dzieci wykonują ruch językiem, unosząc go raz w stronę nosa, a raz w stronę brody.
  • Przedszkolaki – w przedszkolu pani wita się rano z dziećmi. Dzieci dotykają czubkiem języka do każdego zęba na górze i każdego zęba na dole.
  • Konik – dzieci naśladują stukot kopyt konia: odbijają język od podniebienia, jednocześnie rozciągając, a następnie ściągają wargi w dziobek.
  • Krowa – dzieci naśladują ruch żucia, pokazując, jak krowa na łące je trawę.
  • Traktor jeździ w koło po polu – dzieci unoszą czubek języka na górną wargę i wykonują koliste ruchy po górnej i po dolnej wardze.

4. Zabawa popularna Nie chcę cię znać (melodia popularna).

 Nie chcę cię, nie chcę cię, nie chcę cię znać!

 Chodź do mnie, chodź do mnie,

 rączkę mi daj.

Jedną mi daj, drugą mi daj

 i już się na mnie nie gniewaj.

Dziecko bierze do zabawy maskotkę i tańczy z maskotką lub z rodzicem.

5. Zabawa orientacyjno – porządkowa Moja miejscowość.

Dziecko porusza się swobodnie po dywanie. Kiedy rodzic klaśnie i wypowie nazwę miejscowości, w której mieszka dziecko podskakuje, a kiedy wypowie inną nazwę – kuca.

6. Słuchanie utworu F. Chopina Mazurek As-dur. Rodzic zachęca dziecko, aby wygodnie położyło się na dywanie, zamknęło oczy i wysłuchało utworu F. Chopina, a następnie opowiedziało, z czym kojarzy im się ten utwór.

7. Na koniec inne inne propozycje zabaw ruchowych w domu.

Skip to content