Regulamin adaptacji dzieci w Niepublicznym Żłobku „Wesołe Skowronki”

Niedługo rozpoczniemy wraz z Państwa maluchami żłobkową przygodę. Zależy nam na tym aby adaptacja dzieci do nowego środowiska przebiegała sprawnie i była dla naszych nowych podopiecznych miłym wspomnieniem. Dlatego przygotowaliśmy dla Państwa ogólne zasady adaptacji.

Wrzesień

W dniach 23-26 września br. rodzice mają możliwość zostawienia dziecka, jak i przebywania z nim na sali w godzinach między 9:00 – 13:00.

Pozostałe miesiące

W przypadku gdy dziecko zaczyna uczęszczać do żłobka w innym miesiącu niż październik rodzic ma możliwość przebywania z dzieckiem na sali wyłącznie przez trzy ostatnie dni robocze miesiąca poprzedzającego miesiąc przyjścia dziecka do żłobka tylko w godzinach od 9:00 – 10:00.

Podczas ewentualnego pobytu z dzieckiem na sali za bezpieczeństwo dziecka odpowiada rodzic. Prosimy o konieczne przestrzeganie wyznaczonego czasu pobytu z dzieckiem na sali ze względu na dobro dzieci, które zaadaptowały się do żłobka, rytm dnia oraz przepisy sanitarno – epidemiologiczne.

Opiekun biorąc pod opiekę dziecko musi mieć komplet dokumentów otrzymany przy zapisie (bardzo prosimy o istotne informacje dotyczące zdrowia dziecka np. alergie, astma). Prosimy także o przekazywanie informacji które mogłyby mieć wpływ na samopoczucie dziecka np. wyjazd rodziców, narodziny rodzeństwa, nieprzespana noc itp.

Jak przygotować dziecko do adaptacji w żłobku?

 1. Aby adaptacja w żłobku była jak najkrótsza warto zadbać o to aby dziecko posiadało pewne kompetencje i doświadczenia, które mu ten proces ułatwią:
  1. doświadczenia związane z byciem pod opieką osób innych niż mama i tata oraz towarzystwem innych dzieci;
  2. samodzielność w zakresie możliwości rozwojowych:
   • Dziecko, które samodzielnie je nie przeżywa stresu, kiedy musi poczekać aż Pani nakarmi kolegę obok.
   • Dziecko które jest przyzwyczajone w domu, że kładzie się na drzemkę samo usypiając szybciej przyzwyczai się do drzemki poobiedniej niż dziecko usypiane na rękach lub w wózku.
   • Dziecko, które ma przez rodziców wprowadzone pewne zasady np.: jedzenie przy stole, sprzątanie po sobie zabawek szybciej i bez większego stresu zaakceptuje zasady panujące w żłobku.
 2. Planując oddanie dziecka do żłobka warto uregulować rozkład dnia wg rytmu jaki tam obowiązuje – przede wszystkim pory posiłków i snu.

Jak pomóc dziecku w przejściu adaptacji?

 1. Nie rzucaj malca na „głęboką wodę” zostawiając go na prawie 10 godzin w żłobku. Najlepszym rozwiązaniem jest stopniowy proces wydłużania pobytu.
 2. Zdecydowanie i czule pożegnaj się z dzieckiem nie przedłużaj czasu rozstania. Nie zostawiaj dziecka bez pożegnania. Przy pożegnaniu wskaż dziecku konkretną porę dnia o której wrócisz np. po obiedzie, po leżakowaniu. Przychodź o umówionej porze.
 3. Jeśli Twoje dziecko weszło już do sali, nie zaglądaj by zobaczyć co robi, jak się bawi czy płacze. Pamiętaj, że dziecko wyczuwa u Ciebie zarówno pozytywne jak i negatywne emocje.
 4. Nie zabieraj dziecka kiedy płacze przy rozstaniu, jeśli zrobisz to choć raz będzie wiedziało, że może wszystko wymusić.
 5. Możesz na początku zostawić dziecku jedną ulubioną maskotkę lub pieluszkę, pamiętaj jednak żeby nie dawać mu na co dzień nieodpowiednich zabawek i innych drobnych przedmiotów.

Decyzja o posłaniu dziecka do żłobka powinna być dobrze przemyślana. Pozytywne nastawienie i zaufanie do placówki i opiekunów jest kluczem do pomyślnego przejścia procesu adaptacji.

Skip to content