Żłobek „Wesołe Skowronki” pierwszym żłobkiem w gminie Kłaj

Niepubliczny Żłobek „Wesołe Skowronki” jest nowo otwartą placówką działającą na terenie Gminy Kłaj. Od 1października 2019 r. uczęszczają do niego 14 dzieci. Organem prowadzącym jest Stowarzyszenie „Życzliwa Dłoń”, które zrealizowało swoje plany zw. z utworzeniem oraz funkcjonowaniem I w Gminie Kłaj żłobka .

Placówka obecnie funkcjonuje w oparciu o opłaty rodziców, dofinansowanie z Resortowego Programu Maluch + 2019, oraz dotacji celowej z budżetu gminy Kłaj.

Nasz żłobek powstał z ogromnego marzenia, jakim było udostępnienie oferty opiekuńczo- wychowawczo–edukacyjnej dla najmłodszych mieszkańców Gminy Kłaj i nie tylko. Stowarzyszenie realizuje różne projekty skierowane do dzieci i młodzieży, ale prowadzenie żłobka jest jednym z bardziej ambitnych i odpowiedzialnych zadań. Jesteśmy przekonani o wielkiej roli edukacji małych dzieci, dlatego realizujemy program uspołeczniający i usamodzielniający dzieci. Jesteśmy otwarci na potrzeby rodziców, którzy mają trudności z powrotem do pracy i stają przed dylematem, czy poprosić o pomoc swoich rodziców, czy zatrudnić nianię, czy szukać dobrej opieki instytucjonalnej. Żłobek przeznaczony jest dla dzieci od 5-ego miesiąca do 3-go roku życia. Daje rodzicom realną szansę na powrót na rynek pracy a pociechom możliwość rozwijania i usamodzielniania.
Do Żłobka wciąż można się zapisać trwa rekrutacja ciągła do zapełnienia miejsc.

Prowadząc żłobek staramy się zapewnić jak najlepsze warunki dla małych dzieci. Naszym staraniem jest włączenie się w budowanie lokalnej polityki, aby na terenie naszej gminy była jak najlepsza oferta edukacyjno-opiekuńcza dla najmłodszych obywateli. Jednak najważniejsza jest dla nas współpraca z rodzicami w każdym aspekcie dotyczącym dziecka, bo to oni znają swoje pociechy najlepiej.

Zajęcia edukacyjne i ramowy plan dnia

Niepubliczny żłobek ”Wesołe Skowronki” jest otwarty od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 17.00 przez cały rok, oprócz dni ustawowo wolnych od pracy, innych ustalonych wspólnie z rodzicami. W planie zajęć proponujemy m.in.: zabawy dowolne w kącikach zainteresowań oraz zajęcia edukacyjne, plastyczne. Jeśli pogoda pozwala dzieci wychodzą na spacer na świeżym powietrzu. Prowadzimy m.in. zajęcia: przy muzyce, plastyczne, bajkoterapię, zabawy z chustą animacyjną.

Wprowadziliśmy elastyczne godziny otwarcia, dostosowując się do potrzeb rodziców. Uzgadniamy wszystko wcześniej z rodzicami tzn. to jak np. będzie wyglądał okres adaptacyjny, ile czasu maluszek będzie w żłobku. Zgodnie z ustawą może to być nawet 10 godzin, ale rodzice odbierają dzieci wcześniej.

A jak wygląda dzień w żłobku? Dzieci przyjmowane są od godziny 7.00 schodzą się do godz.8.00, potem witamy się np. w kręgu. Od 8.30 do 9.00 dzieci jedzą pierwsze śniadanie. Po posiłku maluchy czeka swobodna zabawa w kącikach zainteresowań i zajęcia edukacyjne.
O godz. 11.00 mamy I danie –zupa, po nim min. krótki spacer, swobodna zabawa. O godz. 11.30- 13.00 czas na wyciszenie i leżakowanie. Godzina 13.00 to pora na drugie danie. Po obiadku jest zabawa i zajęcia edukacyjne, które trzeba elastycznie wpleść w rozkład dnia maluchów, gdy drzemka lub spacer się wydłuży.

Czytamy i pokazujemy dzieciom książeczki. Książeczki są w ruchu codziennie i to bardzo często – pokazujemy sobie wzajemnie obrazki, nazywamy je, dzieci mówią i powtarzają po sobie nawzajem. Śpiewamy piosenki, tańczymy i bawimy się pluszakami. Dziecko w okresie żłobkowym, może szybciej i łatwiej przyswoić wiedzę, gdy zamieni się treści edukacyjne w świetną zabawę – a więc bawimy się i uczymy. Przede wszystkim jednak chcemy aby dzieci, czuły się u nas szczęśliwe, jak u siebie w domu.

Wszystkie pomieszczenia żłobka są świeżo wyremontowane. Sale są wyposażone stosownie do potrzeb rozwojowych dzieci w zabawki, różnorodne pomoce dydaktyczne oraz sprzęt.

Kadra pedagogiczna

W żłobku „Wesołe Skowronki” pracują opiekunki, które przez dzieci zostały nazwane Ciociami. Wszystkie nasze opiekunki posiadają kwalifikacje do opieki nad dziećmi w żłobku, one również są mamami. Dla obecnie uczęszczającej liczby dzieci mamy 3 opiekunki. Są to osoby cierpliwe i ciepłe. Kochają swoją pracę, zajmują się dziećmi z sercem i zaangażowaniem. Uczą ich wzajemnej akceptacji i przyjaźni. Mają bardzo dobry kontakt z maluchami, dostrzegają ich potrzeby i dbają o właściwy rozwój. Ciocie w swojej pracy wykorzystują metody i formy pracy, które dostosowane są do potrzeb, wieku i możliwości dziecka.

Żywienie

Do naszego żłobka posiłki dostarcza firma cateringowa” Joanna”. Menu przygotowywane jest zgodnie z zasadami zdrowej żywności. Dieta jest dobierana do indywidualnych potrzeb dziecka. Panie Opiekunki nadzorują posiłki, jeśli jest potrzebna pomoc to pomagają w jedzeniu. Uczą też samodzielności – nasze maluchy w większości samodzielnie jedzą i piją i wycierają rączki w ręcznik.

Pragniemy raz jeszcze podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc przy tworzeniu żłobka w szczególności: Firmie remontowo-budowlanej „WAM-bud”-Andrzej Migdał, za rzetelną pracę oraz zaangażowanie. Kranie Zabaw Dziecięcych „PodobaMiSię” z Niepołomic, oraz osobą prywatnym za okazaną pomoc zw. z usługą przygotowania sal w żłobku „ Wesołe Skowronki”, firmie PT Invest s.c Tomasz Włodarz za zakup części bezpiecznej nawierzchni pod plac zabaw dla naszych maluszków.

Skip to content