Kwiaty wiosenne

  • Przebiśniegi to najszybciej pojawiające się wiosenne kwiaty – prawdziwe zwiastuny końca zimy wyglądające spod śniegu już w lutym! Jak wyglądają przebiśniegi? Zwykle rosną w kępach, a zakwitają białymi delikatnymi kwiatkami.
  • Pierwiosnki to, obok przebiśniegów i krokusów, pierwsze wiosenne kwiaty, na co wskazuje sama ich łacińska nazwa, pochodząca od słowa primus, czyli wczesny. Prymulki występują w niezwykłym bogactwie odmian – do najbardziej popularnych, kwitnących wiosną gatunków należy pierwiosnek wyniosły, lekarski, gruziński, bezłodygowy, ząbkowany, omszony czy omączony.
  • Szafirki te wiosenne kwiaty wzięły nazwę – maleńkie, mocno zbite niebieskie dzwoneczki wyglądają niemal identycznie jak drogocenne kamienie. Niebieski, choć najbardziej popularny, nie jest jedynym kolorem, jaki mogą przybierać te urocze kwiatki – występują również szafirki fioletowoniebieskie, białe, a nawet różowe.
  • Narcyz to wiosenny kwiat często nazywany żonkilem, który w rzeczywistości jest jego podgatunkiem. Narcyz wyglądem przypomina małe słońce – żółty, o gwiaździście rozchylonych kwiatkach, zdaje się rozświetlać kwiatowe rabatki.
  • Hiacynt bajecznie kolorowy i szaleńczo pachnący hiacynt najczęściej kojarzy się z doniczkową ozdobą parapetu, ale z powodzeniem można uprawiać go również w przydomowym ogródku. Występuje niemal we wszystkich kolorach tęczy – może być biały, niebieski, fioletowy, różowy, czerwony, pomarańczowy, łososiowy i żółty.
  • Krokusy to księżniczki wiosny. Ich kwiaty rozwijają się niemalże wprost z ziemi już w marcu. Prezentują się najlepiej sadzone grupami do kilkudziesięciu cebulek. Te kolorowe dywany można aranżować pod drzewami, na skalniakach i na trawnikach nie wymagających zbyt intensywnego koszenia. W zależności od odmiany mają kolor fioletowy, niebieski, liliowy, żółty, biały.

WYKONAJ PRACĘ PLASTYCZNĄ:

  • TULIPAN : Przygotuj kartkę techniczną białą, farby, pędzel. Na kartce namaluj łodygę i liście tulipana, następnie wymaluj pędzlem swoją dłoń i odbij na kartce.
  • SZAFIREK: Przygotuj kartkę z bloku technicznego w kolorze fioletowym i zielonym, nożyczki, klej. Z fioletowej kartki wytnij koło i kilka pasków a następnie sklej je w kółka. Sklejone paski przyklej do kółka. Z zielonej kartki wytnij dwa liście i łodygę, liście złóż na pół i sklej z łodygą. Połącz kwiat z łodygą.
Skip to content