Pszczoły

Pszczoła jest owadem z rodziny pszczołowatych . W Polsce możemy spotkać najczęściej pszczołę miodną, choć sporo jest także innych gatunków tego pożytecznego owada. Często jest mylona z osą, w związku z czym bywa traktowana jak uciążliwa i denerwująca. Pszczoły są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ekosystemu, dają miód i zapylają rośliny.

  • Na czele stoi królowa, która składa jaja
  • Najliczniejszą grupę stanowią robotnice (samice niezdolne do rozrodu) – wykonują one różne prace, m.in. zbierają pyłek i nektar, czyszczą ul
  • Trutnie to samce, które wylęgają się z niezapłodnionych jaj – pełnią jedynie funkcje prokreacyjne

Dlaczego pszczoły są tak ważne i potrzebne???

Pszczoły miodne zapylają rośliny przy okazji zdobywania nektaru i pyłku. Dzięki ich pracy, np. warzywa i owoce nie tylko wydają więcej plonów, lecz również wydawane przez roślinę owoce są większe i ładniejsze. Pszczoły zapewniają żywność nie tylko nam, lecz dzięki nim paszę mają również zwierzęta. Mają wpływ na organizm człowieka produkując zdrowotne, naturalne produkty pszczele jak: miód, pyłek, propolis, mleczko pszczele, wosk oraz jad.

Ciekawostki o pszczołach

Ile pszczół jest w ulu?
W okresie lata w bardzo silnych rodzinach jest ich 70 – 80 tysięcy. Jesienią w przeciętnej rodzinie pszczół jest ich od 20 -25 tysięcy.

Ile pszczół potrzeba do wyprodukowania 450 g miodu?
Aby napełnić 450 g słoiczek miodu 10 pszczół musi pracować przez cale swoje życie.

Ile razy na minutę pszczoła porusza skrzydłami?
Pszczoła porusza skrzydłami 11.400 razy na minutę

Dlaczego miód jest zdrowy?
Ponieważ jest naturalnym zastrzykiem energii, który pomaga zapobiec zmęczeniu i dodaje sił. Jest bogaty w minerały i witaminy.

Kto rządzi w ulu?
W ulu „rządzi” królowa – matka, jest ona większa od zwykłej pszczoły, żyje ok 3 – 5 lat. Tylko ona znosi jaja, z których rodzą się pszczoły. Jest władcą absolutnym – kontroluje wszystkie pszczoły w ulu za pomocą chemicznych sygnałów.

Jak długo żyją pszczoły?
Pszczoły robotnice:
wiosenne i letnie żyją średnio 36 – 40 dni;
jesienne mogą żyć 6 – 9 miesięcy.
Matka od 3 – 5 lat.
Trutnie około 3 miesięcy.

Ile żądeł ma pszczoła?
Jedno – kiedy użądli pozostawia cały aparat żądlący w ciele „ofiary” sama ginie.
Żądło pszczoły jest długości 2,5 mm. Zakończone jest zadziorą uniemożliwiającą wyjęcie żądła.
Gdy pszczoła użądli należy usunąć żądło przez podważenie go ostrym narzędziem.
Nie wyrywamy go palcami lub pęsetą , gdyż wciśniemy do ciała zawartość jadu, który znajduje się w zbiorniczku wraz z żądłem!

Co pszczoły robią zimą?
Pszczoły w czasie zimy tworzą w ulu zwarty kłąb. Machają skrzydełkami w ten sposób wytwarzają energię cieplną o temperaturze 18° -20° C. Wraz ze zmianą temperatury na zewnątrz ula, pszczoły regulują temperaturę w ulu: podwyższając ją lub obniżając.

Dlaczego pszczoły się roją?
Ponieważ jest to ich naturalny sposób na przetrwanie gatunku.

Co to jest plaster miodu?
Jest to zbiór woskowych komórek, zbudowanych przez pszczoły robotnice. Komórki są sześciokątne, ten kształt pozwala im najlepiej wykorzystać przestrzeń i zaoszczędzić wosk: każdy bok komórki styka się z komórką sąsiadującą. W komórkach tych pszczoły przechowują miód.

Czy pszczoły zbierają tylko zdrowy miód?
Tak , ponieważ w odróżnieniu od osowatych , które zbierają nektar z wszystkich roślin także trujących – niebezpiecznych dla ludzi, pszczoły zbierają nektar z roślin przyjaznych i bezpiecznych dla człowieka.

Dlaczego pszczoły wracają do swojego ula?
Pszczoły wracają do swojego ula czując zapach swojej matki.

Dlaczego mówi się pracowity jak pszczoła?
Dlatego się tak mówi, bo pszczoły są bardzo pracowite, przy wykonywaniu swojej pracy są dokładne i wytrwałe co służy całej rodzinie pszczelej.

Czy pszczoły porozumiewają się między sobą?
Tak, pszczoły porozumiewają się między sobą za pomocą „ tańców”. Umieją sobie przekazać informacje o : zagrożeniu, dużych zapasach pyłku lub nektaru.

Zadanie do wykonania:

Z rolki papieru toaletowego wykonaj pszczołę, pomaluj rolkę w żółto-czarne paski, nastepnie z białej kartki wytnij skrzydełka i głowę(narysuj oczy i usta). Z czarnej kartki wytnij czułka. Przyklej czułka do głowy, głowę i skrzydła do rolki. Gotowe, miłej pracy 🙂

Skip to content