Noc Perseidów

Dzisiaj 12 sierpnia czeka nas wyjątkowa noc.

To właśnie dzisiaj przypada maksimum „spadających gwiazd”z roju Perseidów. Obserwacjom nieba będzie sprzyjać niepowtarzalna aura i niemal doskonała widoczność.

Perseidy (PER) – to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca – 24 sierpnia. Maksimum roju obserwuje się pomiędzy 12 i 13 sierpnia.

Perseidy są obserwowane od około 2000 lat. Najwcześniejsze informacje o obserwacjach pochodzą z Dalekiego Wschodu. Czasem nazywane są „łzami świętego Wawrzyńca”, wiążąc datę 10 sierpnia z dniem jego domniemanej męczeńskiej śmierci.

Rój widoczny jest od około połowy lipca każdego roku, ze szczytem aktywności pomiędzy 9 i 14 sierpnia. Meteory widoczne są na całym niebie, ale z powodu parametrów orbity komety Swifta-Tuttle’a Perseidy są najlepiej widoczne na półkuli północnej. Zwykle najwięcej Perseidów obserwuje się w drugiej połowie nocy i nad ranem, ponieważ wówczas radiant znajduje się wystarczająco wysoko nad horyzontem.

Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach zaprasza na ” Noc z gwiazdami”, która rozpocznie się o godz. 20:30 na Rynku w Niepołomicach.

Możecie także obserwować niebo z domu, z własnego podwórka, wspólnie z rodzicami, kolegami lub najbliższą rodziną.

Życzę Wam udanego wieczoru i niezapomnianych wrażeń.

Skip to content