Bukiet z ziół – stare zwyczaje ciągle żywe

Zbliża sie 15 sierpnia czyli Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny popularnie zwany dniem Matki Boskiej Zielnej.

Zioła od zarania dziejów towarzyszą człowiekowi. Również i dziś wielu z nas „powraca do natury” i stosuje zioła obok lub zamiast współczesnych leków. Ziołolecznictwo staje się ważną częścią naszego zdrowego życia, na nowo odkrywamy starą wiedzę o dobrodziejstwach różnych ziół.

Zwyczaj święcenia ziół sięga jeszcze czasów pogańskich. Wiele z tych i podobnych ziół składali na ołtarzach ofiarnych Germanie. W okolicach sierpnia (według obecnej rachuby czasu) mieli oni dni postu przed wielkim świętem żniw. Wiele do dziś stosowanych ziół odgrywało też ważną rolę w medycynie Egipcjan, Rzymian i Greków. Nasi pogańscy przodkowie wiedzieli, że rośliny te mogły dać ludziom zdrowie, spokój i dobre samopoczucie. Również czarownicy używali ziół, by dzięki nim zaklinać złe duchy i demony. Wiedza o roślinach miała też duże znaczenie wśród osób nawróconych na chrześcijaństwo. W czasie różnych uroczystości dawali oni zioła do poświęcenia, dziękując Bogu za dar natury. Od czasu, gdy Karol Wielki (742-814 r.) kazał zakładać wzorcowe ogrody zielne, mnisi i zakonnice zakładali je również masowo przy swoich klasztorach.

Dominikanin św. Albert Wielki z Kolonii ok. 1230 r. znał już ok. 200 ziół leczniczych.

Wnuczka królowej Bony – Anna Wazówna była autorką pierwszego w Polsce zielnika. W swoich ogrodach, m.in. w Golubiu-Dobrzyniu, przez wiele lat uprawiała wiele leczniczych roślin. Z ziół sporządzała lekarstwa i leczyła nimi mieszkańców zamku oraz okoliczną ludność.

Ok. 1700 r. sklepienie kościoła św. Michała w Bambergu pokrył wielobarwny ogród niebieski. Doliczono się w nim ponad 600 roślin.

W tym związku człowieka z naturą dużą rolę odgrywa uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i związany z nią dawny zwyczaj święcenia ziół.

Człowiek powinien być doskonały, zbawiony i zdrowy, czego uosobieniem jest Maryja. Według starej tradycji, w bukiet do poświęcenia w Matkę Boską Zielną wiązano siedem lub 77 różnych ziół i zbóż, później także kwiatów. Siódemka już w Starym Testamencie symbolem doskonałości.

Tych siedem ziół to:

  • rumianek
  • mięta
  • melisa
  • bazylia
  • rozmaryn
  • lubczyk
  • nasturcja

KONKURS.

Proszę przyporządkować odpowiednią nazwę ziół do poszczególnych obrazków. Odpowiedzi proszę przesłać na mój adres mailowy. Na rozwiązanie konkursu czekam do końca sierpnia.

Nagrodą jest zestaw plastyczny.

Nazwa:…………………….

2. Nazwa………………………

3. Nazwa……………………….

4. Nazwa……………………………….

5. Nazwa………………………

6. Nazwa………………………..

7. Nazwa………………………..

Powodzenia.

Skip to content