1 sierpnia- Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego

W sobotę 1 sierpnia obchodziliśmy polskie święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego.

Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 9 października 2009 roku o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego, uchwalonej z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Preambuła ustawy głosi, że święto ustanawia się w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego – tym, którzy w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie stolicy, dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego, sprzeciwili się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli zagrażającej następnym pokoleniom Polaków[1].

Dzień ten nie jest dniem wolnym od pracy.

Jesteśmy na półmetku wakacji, to dobry moment aby zrobić sobie wycieczkę do Warszawy i poznać historię tego pięknego miasta. Można zobaczyć tam między innymi wspaniałe, nowoczesne Muzeum Powstania Warszawskiego.

Stolica kojarzona jest z powstaniem, tak samo jak z Syrenką czy Pałacem Kultury i Nauki. Ku pamięci ofiar powstania dla upamiętnienia ich odwagi i poświęcenia otwarto Muzeum Powstania Warszawskiego.

Muzeum zostało otwarte w przeddzień 60. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Jest nowoczesne, interaktywne i wykorzystuje wiele technik wizualizacji. Wzrusza dorosłych, zaciekawia dzieci, przywraca wspomnienia z tamtych lat osobom starszym.

Ekspozycja Muzeum Powstania Warszawskiego jest przebogata.
Znajduje się tu ponad 30 tysięcy eksponatów, które w dużej części są pamiątkami walczących powstańców. Obejrzymy tu prywatne listy, broń, przedmioty osobiste. Osobno warto zwrócić uwagę na fotografie oraz filmy z 1944 roku. Przedstawiają codzienność przed wybuchem walk, jak i powstańczą walkę do ostatniej kropli krwi. Ekspozycja zachowuje chronologię zdarzeń.

Więcej informacji na temat muzeum możecie znaleźć na stronie:

https://www.1944.pl

Zachęcam Was do zaglądnięcia na stronę internetową. Niewątpliwie jest to skarbnica wiedzy o bohaterach tamtych czasów.

Skip to content