Napoje chłodzące i lody na upalne dni

Nadchodzą upały a co jest najlepsze na upały? Oczywiście lemoniada i lody, proponuję wam jak zrobić to samemu w domu.

Jak zrobić domową lemoniadę? Oto przepis, z którym poradzicie sobie sami, pamiętajcie tylko o bezpieczeństwie podczas krojenia nożem.

LODY.

Niewątpliwie jest to czas na lody czyli zmrożone desery, który uzyskuje się poprzez zamrażanie masy zrobionej z mleka   lub wody z dodatkami smakowymi.

Ich smakiem cieszyli się ludzie od setek lat. A oto krótka historia tego pysznego deseru.

Mrożone desery są znane Chińczykom od 3 tysięcy lat, a do Europy trafiły one za sprawą Arabów, którzy w X wieku przekazali receptury sorbetów Sycylijczykom. Współczesne lody stworzył renesansowy architekt i kucharz Bernardo Buontalenti, mrożąc kogel-mogel z mlekiem. Najstarsza wzmianka o sorbetach w języku polskim pochodzi z XVII w., .

W polskiej książce kucharskiej pierwszy umieścił je w 1783 roku Wojciech Wielądko, początkowo obecne były na dworze królewskim, dopiero potem trafiły do kuchni szlacheckiej. Jedną z pierwszych polskich receptur na lody zapisała w 1880 roku Florentyna Niewiarowska w książce Doświadczone sekreta smażenia konfitur i soków oraz robienia konserw, galaret, marmolad, lodów, wódek, likierów, nalewek, ratafij najrozmaitszych konserw owocowych w spirytusie i occie, owoców suszonych w cukrze i t.p., jednak były wtedy podawane tylko w najbardziej ekskluzywnych lokalach.

Do upowszechnienia w Polsce lodów doszło w okresie międzywojennym, kiedy na ulicach LwowaKrakowaWarszawy i Poznania zaczęto sprzedawać lody w dwóch waflach z wózków. Dopiero w latach 1930. pojawiły się pierwsze pakowane lody produkowane fabrycznie Pingwin. W okresie PRL popularne były lody Calypso i Bambino z automatów.

Dzisiaj wybór lodów jest tak duży , a na rynku co rusz to pojawiają się nowe smaki, że trudno jest nadążyć i wszystkich spróbować.

Poniżej podsyłam Wam przepis na lody domowej roboty.

https://www.youtube.com/watch?v=LJV-Z_MIFLk

Życzę Wam udanej pracy i smacznego.

Skip to content