PRIMA APRILIS

Prima Aprilis to międzynarodowe święto obchodzone 1 kwietnia. Zwane potocznie jako dzień żartów. Polega on na robieniu żartów, celowym wprowadzaniu w błąd, nabierania kogoś, konkurowaniu w próbach sprawienia, by inni uwierzyli w coś nieprawdziwego.

Tak, to ważne, by uczyć, że dobry żart:

  • nie obraża innych osób – żart to nie jest kpina czy obrażanie, warto tego uczyć od najmłodszych lat
  • nie budzi strachu ani smutku – żarty dzieci bywają “bez wyczucia”, to ważne, aby wyjaśnić im, że żart nie powinien kogoś zestresować
  • sprawia, że inni się śmieją – może to ugasi nieco rozmach wysublimowanych żartów, które budzą konsternację.

Geneza zwyczaju:

Prima aprilis zaczął być popularny w późnym średniowieczu. Prawdopodobnie nawiązuje on do dawnych starorzymskich praktyk. Niektórzy uważają, że geneza zwyczaju ma związek z rzymskim zwyczajem Cerialii, obchodzonym na początku kwietnia na cześć bogini Ceres. Według jednej z legend, kiedy poszukiwała ona swojej porwanej córki, została wyprowadzona w pole. Grecy wiążą historię tego dnia z mitem o Demeter i Persefonie. Persefona miała zostać porwana do Hadesu na początku kwietnia. Matka Demeter, szukając jej, kierowała się echem głosu córki, ale echo ją zwiodło. Prawdopodobna wydaje się również wersja, że obyczaj ten wywodzi się z rzymskiego święta Veneralia, połączonego często ze świętem Fortuny Virilis i Cerialiami (ku czci Ceres), obchodzonego 1 kwietnia. W tym dniu dozwolone były żarty, wygłupy i kawały. Kwiryci odstawiali komiczne występy, mężczyźni przebierali się w damskie palle (okrycia), zakładali peruki, tańczyli na ulicach, co nie przydarzyłoby się im w innych dniach.

Obchody:

  • W krajach anglojęzycznych 1 kwietnia jest nazywany „Dniem Głupców” . W Wielkiej Brytanii, Australii i RPA wzajemne żartobliwe oszukiwanie jest uprawiane tylko do południa. W innych krajach germańskojęzycznych dzień ten jest nazywany po prostu „1 kwietnia” .
  • We Francji prima aprilis jest określany jako „Dzień kwietniowej ryby” , a pierwszokwietniowe żarty nazywane są „kwietniowa ryba”
  • W Szkocji znany jest jako „polowanie na głupca”
  • na Litwie Dzień Kłamcy
  • w Portugalii „Dzień Kłamstwa”
  • w Rosji „Dzień śmiechu”

Na koniec przesyłam Wam filmik Przygody Bolka i Lolka pt. PRIMA APRILIS

Pochwalcie się jakie psikusy zrobiliście dzisiaj swoim bliskim 🙂

Skip to content