Wakacje to wspaniały czas na podróże. Przyzwyczailiśmy się jednak do tego, że wszyscy mówimy że „gdzieś jest fajnie..”, „gdzieś jest pięknie..”. A co z najbliższą okolicą? Czy też ją znamy i podziwiamy?
Na początek proponuję Wam poznać najbliższą okolicę i to na rowerze. O zaletach tego środka transportu pisałam już wcześniej. Pora wyznaczyć sobie trasę naszej podróży.
Trasy rowerowe:
- Przez Puszczę Niepołomicką
Trasa długości ok. 7 km, wytyczona wzdłuż drogi Niepołomice – Bochnia, wzdłuż torów kolejowych linii Kraków – Tarnów, wzdłuż tzw. drogi „gruszeckiej” oraz drogi leśnej zwanej „Na palach”. Prowadzi przez najciekawsze miejsca puszczy w tym rejonie. - Rowerowy Szlak Bursztynowy. Wytyczony został w ramach programu Zielone Szlaki – Greenways. Prowadzi z Nowej Huty doliną Wisły, po północnej stronie rzeki, mostem, który przekraczamy wraz z drogą nr 75, następnie wzdłuż ul. Wimmera (zachodnia obwodnica Niepołomic) i ul. Kolejowej do centrum miasta i dalej Drogą Królewską do leśniczówki Przyborów. Bursztynowy Szlak Greenways to międzynarodowy szlak wiodący z Budapesztu, przez Kraków aż po Morze Bałtyckie. Interesujący nas fragment to trasa Nowa Huta Plac Centralny – Mogiła – Pleszów – Stryjów – Przylasek Lisiecki – Most na Wiśle – Niepołomice – Sitowiec – Hysne – Żubrostrada – Gawłówek – Mikluszowice – Bogucice – Okulice. Całkowita długość tego odcinka wynosi 50 km, jest to więc doskonałe rozwiązanie dla miłośników kolarstwa odwiedzających Puszczę ze strony Krakowa. Na trasie napotkamy wiele ciekawych i zróżnicowanych atrakcji: Łąki Nowohuckie, Klasztor oo. Cystersów w Mogile, drewniany Kościół św. Bartłomieja, stawy w Przylasku Rusieckim (atrakcyjne miejsce dla wędkarzy a latem również kąpielisko), zabytki w obrębie centrum Niepołomic, Droga Królewska, okolice Ośrodka Hodowli Żubrów oraz Sanktuarium Maryjne w Okulicach.
- Rowerowy Pierścień Solny Salina Cracoviensis. Obejmuje łącznie 141,3 km szlaków rowerowych, w tym trasę główną o długości 85,5 km, oznakowaną kolorem niebieskim oraz trasy łącznikowe o łącznej długości 76,8 km znakowane kolorami: czerwonym, zielonym i czarnym. Jest to turystyczny szlak kulturowy wiodący po dawnych salinach wielicko-bocheńskich. Trasa jest zaprojektowana tak, aby jej pokonanie było możliwe w przeciągu kilku dni (po 20-30 km na dzień), co umożliwia bogata baza turystyczna znajdujących się na szlaku miejscowości. Projektanci uwzględnili również walory krajoznawcze i kulturowe. Na trasie znajdują się najciekawsze atrakcje turystyczne związane z dawnymi Żupami Krakowskimi oraz wiele fragmentów o walorach widokowych. Są to między innymi: Droga Królewska w Puszczy Niepołomickiej, kopalnie soli w Wieliczce i Bochni, „Via Regia Antiqua” i Klasztor Benedyktynek w Staniątkach.
- Rowerowa ścieżka rekreacyjna – szlak zielony. Powstała dzięki współpracy Urzędu Miasta i Gminy w Niepołomicach, Urzędu Gminy w Kłaju oraz Nadleśnictwa Niepołomice. Ścieżka rowerowa o długości 7 km ma charakter pętli, zaczyna się i kończy przy parkingu obok drogi nr 75; prowadzi przez leśnictwo Sitowiec do Szarowa (gmina Kłaj) skąd wraca do Niepołomic.
- Wiślana Trasa Rowerowa. Część ogólnopolskiego przedsięwzięcia, które łączy osiem województw. Przebiega po najbardziej interesujących miejscach doliny Wisły i jej dopływów. Biegnie od źródeł Wisły aż do jej ujścia do Morza Bałtyckiego. Biegnie przez całą gminę Niepołomice, od Woli Zabierzowskiej aż do mostu na Podłężance w Podgrabiu.
- Szlak Żeleńskich. Szlak główny (czarny) liczy około 52 km i stanowi połączenie pomiędzy Karpackim Szlakiem Rowerowym (Krościenko – Cieszyn) a Szlakiem Bursztynowym Greenways (Budapeszt – Gdańsk). Trakt wiedzie z parkingu przy dawnym ośrodku „Krakowianka” w Puszczy Niepołomickiej, a następnie: Podlas – Gruszki – Brzezie – Grodkowice – Cichawa – Krakuszowice – Niegowić – Niewiarów – Liplas – Gdów – Podolany – Kobylec – Łapanów – Boczów – Słupia – Jodłownik. Na trasie spotkamy liczne cmentarze wojenne dokumentujące walki toczone w grudniu 1914 roku przez wojska austriackie o przełamanie ofensywy armi rosyjskiej (operacja łapanowsko-limanowska). Szczególną atrakcję stanowi dwór Żeleńskich w Grodkowicach, wzniesiony w 1902 roku przez Stanisława Żeleńskiego.
A więc w drogę….