Cudze chwalicie, swego nie znacie. Sami nie wiecie, co posiadacie

Wakacje to wspaniały czas na podróże. Przyzwyczailiśmy się jednak do tego, że wszyscy mówimy że „gdzieś jest fajnie..”, „gdzieś jest pięknie..”. A co z najbliższą okolicą? Czy też ją znamy i podziwiamy?

Na początek proponuję Wam poznać najbliższą okolicę i to na rowerze. O zaletach tego środka transportu pisałam już wcześniej. Pora wyznaczyć sobie trasę naszej podróży.

Trasy rowerowe:

  1. Przez Puszczę Niepołomicką
    Trasa długości ok. 7 km, wytyczona wzdłuż drogi Niepołomice – Bochnia, wzdłuż torów kolejowych linii Kraków – Tarnów, wzdłuż tzw. drogi „gruszeckiej” oraz drogi leśnej zwanej „Na palach”. Prowadzi przez najciekawsze miejsca puszczy w tym rejonie.
  2. Rowerowy Szlak Bursztynowy. Wytyczony został w ramach programu Zielone Szlaki – Greenways. Prowadzi z Nowej Huty doliną Wisły, po północnej stronie rzeki, mostem, który przekraczamy wraz z drogą nr 75, następnie wzdłuż ul. Wimmera (zachodnia obwodnica Niepołomic) i ul. Kolejowej do centrum miasta i dalej Drogą Królewską do leśniczówki Przyborów.  Bursztynowy Szlak Greenways to międzynarodowy szlak wiodący z Budapesztu, przez Kraków aż po Morze Bałtyckie. Interesujący nas fragment to trasa Nowa Huta Plac Centralny – Mogiła – Pleszów – Stryjów – Przylasek Lisiecki – Most na Wiśle – Niepołomice – Sitowiec – Hysne – Żubrostrada – Gawłówek – Mikluszowice – Bogucice – Okulice. Całkowita długość tego odcinka wynosi 50 km, jest to więc doskonałe rozwiązanie dla miłośników kolarstwa odwiedzających Puszczę ze strony Krakowa. Na trasie napotkamy wiele ciekawych i zróżnicowanych atrakcji: Łąki Nowohuckie, Klasztor oo. Cystersów w Mogile, drewniany Kościół św. Bartłomieja, stawy w Przylasku Rusieckim (atrakcyjne miejsce dla wędkarzy a latem również kąpielisko), zabytki w obrębie centrum Niepołomic, Droga Królewska, okolice Ośrodka Hodowli Żubrów oraz Sanktuarium Maryjne w Okulicach.
  3. Rowerowy Pierścień Solny Salina Cracoviensis. Obejmuje łącznie 141,3 km szlaków rowerowych, w tym trasę główną o długości 85,5 km, oznakowaną kolorem niebieskim oraz trasy łącznikowe o łącznej długości 76,8 km znakowane kolorami: czerwonym, zielonym i czarnym. Jest to turystyczny szlak kulturowy wiodący po dawnych salinach wielicko-bocheńskich. Trasa jest zaprojektowana tak, aby jej pokonanie było możliwe w przeciągu kilku dni (po 20-30 km na dzień), co umożliwia bogata baza turystyczna znajdujących się na szlaku miejscowości. Projektanci uwzględnili również walory krajoznawcze i kulturowe. Na trasie znajdują się najciekawsze atrakcje turystyczne związane z dawnymi Żupami Krakowskimi oraz wiele fragmentów o walorach widokowych. Są to między innymi: Droga Królewska w Puszczy Niepołomickiej, kopalnie soli w Wieliczce i Bochni, „Via Regia Antiqua” i Klasztor Benedyktynek w Staniątkach.
  4. Rowerowa ścieżka rekreacyjna – szlak zielony. Powstała dzięki współpracy Urzędu Miasta i Gminy w Niepołomicach, Urzędu Gminy w Kłaju oraz Nadleśnictwa Niepołomice. Ścieżka rowerowa o długości 7 km ma charakter pętli, zaczyna się i kończy przy parkingu obok drogi nr 75; prowadzi przez leśnictwo Sitowiec do Szarowa (gmina Kłaj) skąd wraca do Niepołomic.
  5. Wiślana Trasa Rowerowa. Część ogólnopolskiego przedsięwzięcia, które łączy osiem województw. Przebiega po najbardziej interesujących miejscach doliny Wisły i jej dopływów. Biegnie od źródeł Wisły aż do jej ujścia do Morza Bałtyckiego. Biegnie przez całą gminę Niepołomice, od Woli Zabierzowskiej aż do mostu na Podłężance w Podgrabiu.
  6. Szlak Żeleńskich. Szlak główny (czarny) liczy około 52 km i stanowi połączenie pomiędzy Karpackim Szlakiem Rowerowym (Krościenko – Cieszyn) a Szlakiem Bursztynowym Greenways (Budapeszt – Gdańsk). Trakt wiedzie z parkingu przy dawnym ośrodku „Krakowianka” w Puszczy Niepołomickiej, a następnie: Podlas – Gruszki – Brzezie – Grodkowice – Cichawa – Krakuszowice – Niegowić – Niewiarów – Liplas – Gdów – Podolany – Kobylec – Łapanów – Boczów – Słupia – Jodłownik. Na trasie spotkamy liczne cmentarze wojenne dokumentujące walki toczone w grudniu 1914 roku przez wojska austriackie o przełamanie ofensywy armi rosyjskiej (operacja łapanowsko-limanowska). Szczególną atrakcję stanowi dwór Żeleńskich w Grodkowicach, wzniesiony w 1902 roku przez Stanisława Żeleńskiego.

A więc w drogę….

Skip to content