Bajka ruchowa

ROZGRZEWKA PRZY MUZYCE
Na początek zapraszam Was na wspólną rozgrzewkę. Upewnijcie się, że macie trochę miejsca wokół siebie, aby w nic nie uderzyć podczas ćwiczeń. Zapraszam Was na wycieczkę do dżungli. 

Zobaczcie film i ćwiczcie zgodnie ze wskazówkami:

Jakie zwierzęta spotkaliście po drodze?

ĆWICZENIA RÓWNOWAŻNE
Dziś nauczymy się robić „jaskółkę”. To takie ćwiczenie, w którym trzeba utrzymać równowagę na jednej nodze i jednocześnie pochylić się do przodu. Jesteście gotowi?

Na filmiku zobaczycie jak to powinno wyglądać:

BAJKA RUCHOWA

Poproście rodziców o przeczytanie dla Was bajki. Jest to bajka o kurze. Waszym zadanie jest wykonywanie takich ruchów jakie wykonuje kura w bajce. Powodzenia 😊

Będąc w sklepie, kura wyjęła lewą ręką z torebki swój telefon. Wyraźnie i głośno słyszała, że ktoś dzwoni, jednak przy wyjmowaniu telefon upadł na podłogę. Szybko wykonała skłon, by go podnieść. Obracając go w rękach, obejrzała dokładnie cały telefon. Gdy się upewniła że wszystko jest w porządku, odebrała połączenie prawym palcem wskazującym. Oparła się o ścianę, stojąc na zmianę, na lewej i prawej nodze. Głośno westchnęła z ulgą: „Słucham, droga żabo? Oczywiście, że mogę Ci pomoc. Po zakupach pójdę kibicować żółwiowi podczas zawodów sportowych, ale później wybieram się na urodziny zająca”. Kura ostrożnie włożyła telefon do torebki, trzymając go oburącz. Kręciła głową w lewo i prawo, tupiąc przy tym lewą nogą. „nie znam się na marchewkach. Skąd będę wiedziała, która spodoba się zającowi?” – pomyślała przejęta. Kręciła się w miejscu, szukając stoiska z marchewkami. Na zmianę wspinała się na palce i stawała na piętach. Prostując się i wyciągając wysoko szyję, zauważyła swoją koleżankę sowę przeglądającą książki. Podbiegła najszybciej jak tylko potrafiła, machając przy tym skrzydłami. „ Witaj, sowo! Przeczytałaś tyle książek i jesteś taka mądra! Powiedz mi, proszę, jak wybrać najwspanialszą marchewkę dla zająca?”- zapytała nieśmiało kura. Sowa zrobiła skłon w lewo, a następnie w prawo. Zamrugała lewym okiem i zatoczyła głową ogromne koło zgodnie z ruchem wskazówek zegara i uśmiechnęła się serdecznie. „ To trudne pytanie, droga kuro” – odpowiedziała sowa kręcąc biodrami. „Warzywa muszą być świeże i uprawiane w sposób ekologiczny. Możesz oczywiście kupić je w sklepie, ale jeśli ma to być wyjątkowy prezent dla zająca, poproś żółwia o marchewkę z jego własnego ogródka. Właśnie taka będzie najlepsza!” – dodała sowa, dumnie wypinając pierś i mrużąc nieco jak to miała w zwyczaju, prawe oko. Kura 3 razy zatoczyła skrzydłami koło w tył. „ Doskonale się składa! Właśnie wybieram się by kibicować żółwiowi na zawodach sportowych, w których bierze udział. Po ich zakończeniu wybieramy się razem do ogródka. Dziękuje, sowo! „ – odparła kura, podskakując z radości. Sowa nisko się ukłoniła, poprawiła lewym skrzydłem okulary i podniosła z podłogi chwiejący się stos książek, które zamierzała kupić. Kura pobiegła w kierunku wyjścia ze sklepu, zataczając nogami koła do wewnątrz. Przy regale z owocami wpadła na sowę niosącą książki. Cały stos rozsypał się na podłodze. Kura wraz z sową bezpiecznie upadły na plecy. „ Przepraszam , sowo! Bardzo Cię przepraszam. Nic Ci się nie stało?” – zapytała kura, gładząc się lewym skrzydłem po czole a prawym po lewym kolanie.” Wszystko w porządku, droga koleżanko. Pamiętaj jednak, że pośpiech może doprowadzić do groźnego wypadku- odparła pouczającym tonem sowa. Kura pomogła sowie zebrać jej książki i kłaniając się nisko na pożegnanie, pobiegła w kierunku stadionu lekkoatletycznego, unosząc wysoko kolana i bacznie się rozglądając, by nikomu już nie zrobić krzywdy.

ĆWICZENIA KSZTAŁTUJĄCE PRAWIDŁOWĄ POSTAWĘ CIAŁA

  • Spacer z książką na głowie: Dziecko staje w pozycji wyprostowanej, kładzie na głowie książkę – zwróć uwagę na to, by nie była zbyt wielka i ciężka. Dziecko kroczy po pomieszczeniu kilka minut, starając się nie zrzucić książki.
  • Spinanie pośladków w pozycji leżącej: Dziecko kładzie się na plecach na materacu lub karimacie. Jego ręce leżą wzdłuż tułowia, nogi są zgięte w kolanach. Dziecko podnosi biodra tak, by z tułowiem tworzyły linię prostą. Na kilka sekund spina pośladki, po czym wraca do pozycji wyjściowej. Powtarza owo ćwiczenie około dziecięciu razy. Ważne, by wszystkie ruchy wykonywać powoli i dokładnie.
  • Podnoszenie rąk leżąc na brzuchu: Dziecko kładzie się w pozycji leżącej na brzuchu, proste ręce wyciąga przed siebie i opiera na podłożu. Ważne, by nogi były złączone, przylegały do siebie. Głowę unosi malec lekko nad karimatę, wzrok kieruje ku podłożu. Prostą rękę podnosi lekko nad ziemię i powoli wraca do pozycji wyjściowej. Następnie zmienia rękę i wykonuje tę samą czynność. Ćwiczenie powtarza w takiej samej częstotliwości, jak pozostałe.
  • Podnoszenie tułowia w pozycji leżącej na brzuchu: Maluch kładzie się na brzuchu, ręce odchyla do tyłu i splata dłonie. Zwracając uwagę na to, by głowa tworzyła linię prostą z tułowiem – a nie odchylała się do przodu lub tyłu – podnosi tułów nad podłoże i w takiej pozycji pozostaje kilka sekund. Następnie powoli wraca do pozycji leżącej.

W trakcie ćwiczeń nie spieszcie się, wykonujcie je dokładnie

RELAKSACJA
Pozycja wyjściowa – leżenie tyłem. Kończyny dolne zgięte w kolanach, stopy na podłożu, ręce ułożone na brzuchu.
Głęboki wdech nosem – brzuch „okrągły”, długi wydech ustami – brzuch „wklęsły”.

Powodzenia 😊

Skip to content