Ruch to zdrowie

Dzień dobry!
W dzisiejszym dniu  zachęcam do zabaw ruchowych i ćwiczeń gimnastycznych – ruch to dla dzieci ważna i naturalna potrzeba rozwojowa.

Ważną zasadą bezpieczeństwa podczas ćwiczeń jest wyznaczenie ograniczonej przestrzeni do nich. Ustalmy wcześniej z dzieckiem, gdzie możemy się poruszać.

Pamiętajmy zatem – ruch to ważny element procesu rozwoju każdego dziecka kształtuje odporność, siłę, pozwala pozbywać się nagromadzonych emocji, kształtuje koordynację ciała oraz motorykę małą i dużą, uczy dyscyplinowania się do ustalonych reguł, pozwala w sposób sensoryczny doświadczać przestrzeni a przed wszystkim wpływa na dobre samopoczucie 🙂

Do zabaw zaproście wszystkich domowników!

Zabawa ruchowa z elementami czworakowania „Bocian i żaby”.
W pokoju wyznaczamy staw. W środku małe kółeczko (wysepka dla bociana). „Bocian” stoi na wysepce – „żaby” w przysiadzie na obwodzie koła. Żaby pytają – „Panie bocianie, chcesz żabkę na śniadanie?”. Potem wskakują do stawu i wyskakują z niego, a bocian stara się je złapać w obrębie stawu. Złapane żabki zabiera na wyspę. Gdy złapie umówioną liczbę żab, wybiera się innego bociana.

Zabawa orientacyjno – porządkowa „Słonko świeci – deszcz pada”.
Dzielimy pokój  na dom i ogród. Kiedy pokazuje się rysunek słonka – dzieci wychodzą z „domu”, spacerują pojedynczo, podskakują. Na zawołanie „Deszcz pada” i pokazaniu rysunku parasola – dzieci wracają do domu.

Zabawa bieżna „Koniki na wybiegu”
(potrzebny bębenek/dwa klocki)
Dzieci są konikami. Biegają po „łące” zgodnie z rytmem wygrywanym przez rodzica na bębenku:

  • idą stępa (powoli, wysoko unosząc nogi)
  • biegną kłusem (biegną na palcach, ale jeszcze nie bardzo szybko)
  • galopem (biegają szybko, na całych stopach, w jednym kierunku)

Podczas poruszania się kląskają językiem – naśladują uderzenia końskich kopyt.
Powtarzamy kilka razy.

Zabawa ćwicząca ruchomość stóp „Toczące się ziarno”
(potrzebujemy małą piłeczkę lub kulkę zrobioną z papieru)
Siadamy z dziećmi naprzeciwko siebie z nogami ugiętymi w kolanach i stopami opartymi o podłogę oraz podpieramy się rękami z tyłu tułowia. Kulkę (ziarenko) układamy przed stopami. Kładziemy stopy na kulce i przesuwamy ją naprzemiennie do siebie – tocząc ziarenko po podłodze.

Skip to content