Prawdziwy przyjaciel

SPOTKANIA Z PRZYJACIÓŁMI
„Przyjaciele i nieprzyjaciele – kto to taki”- pogadanka. Porozmawiajcie z dziećmi na temat przyjaźni, zapytajcie co jest ich zdaniem „przyjaźń”, kto to jest przyjaciel? Zapytajcie po czym można poznać przyjaciela. Porozmawiajcie z dzieckiem na temat jego przyjaciół, zapytajcie kogo najbardziej lubi i dlaczego? Co najbardziej lubi robić z przyjacielem? Zachęcam by opowiedzieć dziecku o swoich przyjaciołach, obecnych i tych z dzieciństwa, może pamiętacie jakaś zabawną przygodę z udziałem swoich przyjaciół, opowiadając dziecku uczycie je słuchać.

Zabawa ruchowa
1. „Ufam Ci” – zapraszam teraz do zabawy ruchowej, jeśli chcecie możecie wyjść na podwórko, lub zrobić to zadanie w domu, wytłumaczcie dziecku co to znaczy ufać, zawiążcie sobie oczy i pozwólcie dziecku się prowadzić, poproście go o wyraźne komendy, które sprawią, że unikniecie przeszkód. Zamieńcie się rolami…
2. Poproście dziecko, by stanęło tyłem do was, następnie by powoli pochylało się do tyłu, zapewnijcie, że je złapiecie. Można to ćwiczenie wykonać też z mężem, czy żoną na oczach dziecka, kiedy na stojąco pochylacie się do tyłu. Na koniec warto porozmawiać, że jesteście rodziną i wzajemnie sobie ufacie. Jeżeli jest was więcej w domu, możecie wziąć koc, kilka osób trzyma koc, a jedna powoli na niego spada (pod koc dobrze jest położyć poduszkę czy materac gdyby nie udało się w porę złapać).
To ważne doświadczenia!

Polecam Wam również wartościowe słuchowisko o przyjaźni…

Zabawa dydaktyczna
Prawda czy fałsz?
Przeczytajcie dzieciom poniższe zdania, umówcie się, że słysząc prawdziwe zdanie będą klaskać, a fałszywe – tupać nogami:

  • Prawdziwy przyjaciel to ktoś, kto nas pociesza, gdy się martwimy.
  • Prawdziwy przyjaciel to ktoś, kto się z nas naśmiewa.
  • Prawdziwy przyjaciel to ktoś, kto pożyczy nam swoją ulubioną zabawkę.
  • Prawdziwy przyjaciel to ktoś, kto jest dla nas niemiły.
  • Prawdziwy przyjaciel musi mieć tyle samo lat co Ty.
  • Prawdziwy przyjaciel ma dla nas czas.

Relaksacja
Na zakończenie posłuchajcie piosenki o przyjaźni, przy której się zrelaksujecie.
Propozycje podaję poniżej, ale może to być porostu ulubione piosenka 🙂

Skip to content